Potęga relaksu, czyli 5 największych korzyści z odprężających kąpieli rozgrzewających

Do wzbogacenia poranków wybierasz najbardziej aromatyczną kawę, do zbudowania domu poszukujesz wyłącznie najszlachetniejszych i najtrwalszych materiałów, na szarlotkę wybierasz tylko te jabłka, które zazieleniły się najmocniej. Dbasz o jakość i komfort Twojego życia w tylu aspektach… a odpoczywasz byle jak? Łapiąc w pośpiechu książkę, gdy dzieci akurat na chwilę zasnęły? Przełączając kolejne kanały TV, ostatecznie nie skupiając się na żadnym z programów? Doświadcz potęgi relaksu, jaką dają odprężające kąpiele w wannach zewnętrznych z wodą podgrzewaną żywym ogniem – a gwarantuję Ci, że w sferze odpoczynku już nigdy nie zgodzisz się na bylejakość.

1. Uspokaja układ nerwowy, relaksuje i łagodzi napięcia

Kąpiel w gorącej wodzie, w otoczeniu cudownej przyrody, w ciszy przerywanej jedynie trzaskiem palącego się drewna to wspaniały rytuał kojący, dzięki któremu poczujesz głębokie odprężenie, rozluźnisz spięte i obolałe ciało, ukoisz skołatane nerwy i odzyskasz równowagę psychofizyczną. Do kąpieli możesz dodać ulubione olejki eteryczne, które dodatkowo poprawią Twój nastrój, wyciszą organizm przed snem, pomogą Ci poczuć się niezwykle komfortowo i przyjemnie.

2. Zmniejsza dolegliwości bólowe i poprawia krążenie krwi

Rozgrzewająca kąpiel naturalnie łagodzi bóle mięśni i stawów, uśmierza ból karku i pleców, przynosi ulgę po intensywnym wysiłku – po kilkudziesięciu minutach relaksującej kąpieli poczujesz się tak, jak po odprężającym masażu całego ciała. Po zanurzeniu się w gorącej wodzie zwiększa się objętość wdychanego do Twoich płuc powietrza, a serce zaczyna sprawniej pompować krew – poprawia się Twoje krążenie, a wszystkie narządy wewnętrzne stają się lepiej dotlenione i zaczynają pracować wydajniej.

3. Zwalcza bezsenność i poprawia jakość snu

Odprężenie w gorącej kąpieli, na dodatek zażytej w ciszy i spokoju na łonie natury, ułatwia zaśnięcie, łagodzi wszelkie niepokoje, obniża poziom stresu i wpływa na jakościowy, głęboko regenerujący sen. Czyniąc z niej wieczorny rytuał unormujesz swój nastrój, zapomnisz o problemach ze snem i każdego dnia będziesz budzić się z potężną dawką wigoru i energii.

4. Odpręża, regeneruje mięśnie i poprawia wygląd skóry

Istnieją badania, które dowodzą, że godzinna kąpiel w wodzie o temperaturze 40 stopni Celsjusza daje takie same korzyści zdrowotne, jak półgodzinne bieganie w szybkim tempie. Właśnie dlatego kąpiel w wannie ogrzewanej ogniem – który samodzielnie podsycasz, a tym samym przez cały czas utrzymujesz pożądaną temperaturę wody – tak doskonale wzmacnia i regeneruje mięśnie, poprawia samopoczucie, wspomaga ujędrnienie i lepsze napięcie skóry.

5. Łagodzi infekcje i oczyszcza organizm z toksyn

Gorąca woda od wieków jest wykorzystywana do zabiegów leczniczych – rozgrzewająca kąpiel po powrocie z zimnego spaceru pozwoli Ci uniknąć przeziębienia, przyspieszy regenerację w stanach zapalnych i infekcjach (zwłaszcza infekcjach dróg oddechowych), sprzyja odkrztuszaniu, łagodzi napady nadciśnienia, bóle głowy, a także rozszerza pory i pomaga oczyścić ciało z toksyn.